Hibe aşılar için kesilen 12 Milyon Dolarlık fatura ortaya çıktı!

1 milyon dozluk hibe aşı ücreti tartışmasına son nokta. İşte hibe edilen aşılar için Devlet Malzeme Ofisi’ne kesilen fatura…

Hibe aşılar için kesilen 12 Milyon Dolarlık fatura ortaya çıktı!
08 Mart 2021 - 11:10

Dört aydır tartışması süren aşı tartışmasıyla ilgili belgeler ortaya çıktı. 

İlk belge, geçen ay ortaya çıkmıştı. Belgede; 12 milyon dolar değer biçilen 1 milyon doz aşının hibe edildiği görülüyordu.

Esenboğa Gümrük Müdürlüğü’nün Sinovac’ın, Keymen aracılığı ile gönderdiği 1 milyon doz aşı için 30 Aralık 2019’da hazırladığı gümrük belgesinde “1000000 ADET(UNIT)” ifadesinin karşısında “12 milyon dolar” yazıyordu.

Devamında “12.000.000,00 USD BEDELSİZDİR. ARACI” deniyordu. Diğer aşı gümrük belgesinde, “3. 422. 98 ADET(UNIT)” ifadesinin karşılığında “4.085.736.00” yazıyordu.

Çin’den ithal edilen aşı faturaları başlıklı tabloda, faturo numaraları, aşı adet ve fiyatları yer alıyor.

Toplam miktar, 121 milyon 945 bin 476 dolar.

Son belge ise, Devlet Malzeme Ofisi’ne Keymen A.Ş.’nin fatura edildiğinin belgesi.

“29.12.2020” tarihli fatura da 1 milyon 340 bin dolar. 478 adet aşı için hizmet tutarı 16 milyon 85 bin 736 (USD) görünüyor. Ödenecek tutar ise 16 milyon 246 bin 593 (USD) olarak belirlenmiş, o günkü döviz kurundan da 121 milyon 423 bin 789 TL olarak hesaplanmış.

Peki…

CHP tarafından ısrarla takip edilip, gündeme getirilen ancak yetkililerden bir türlü tatmin edici yanıtı alınamayan ücretsiz aşı tartışması nasıl başlamıştı? 

BAKAN KOCA “ARACI KURUM YOK” DEDİ

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 9 Aralık’ta bir basın toplantısı düzenleyerek Çin firması Sinovac’tan alınan Kovid 19 aşısının Türkiye’ye getirilmesinde bir aracı kurum kullanıldığını, bunun kamuoyundan saklandığını ileri sürmüştü.

Aracı kurumun da Keymen İlaç A.Ş. olduğunu duyurmuştu.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ise iddiayı jet hızıyla yalanlamış, “Aracı kurum kullanılması söz konusu değildir” diye son derece kesin bir ifade kullanmıştı.

ARACI KURUM OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Ancak ilk doz aşılar Türkiye’ye getirilmek üzere Pekin’de THY uçağına yüklenirken TRT muhabirinin çektiği fotoğraf, Murat Emir’i haklı çıkardı.

Çünkü, kutuların üzerinde Sinovac değil, Keymen A.Ş. yazıyordu.

Yani; Koca'nın aracı olmadan direkt olarak satın alındığını açıkladığı Sinovac'ın aşısı, Keymen İlaç A.Ş. tarafından getiriliyordu.

Bakan’ın söylediği gibi alımı Devlet Malzeme Ofisi (DMO) yapmamıştı.

Şimdi soru şuydu: Aşı alımında bir aracı kurum olduğu kamuoyundan neden saklanmıştı?

ÜCRETSİZ AŞIYA, MİLYON DOLARLAR ÖDENMİŞ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 23 Şubat’ta TBMM’de yaptığı parti grup toplantısında bu merak edilen soruyu gündeme taşırken çok önemli şu bilgiyi kamuoyuna duyurdu: Gelen 1 milyon doz aşı, Sinovac tarafından hibe edilmişti.

Yani ücretsizdi.

Aşıların teslim alındığı Esenboğa Gümrük Müdürlüğü’nde tutulan beyannamede bu açık ve net yazıyordu.

Ancak “bedelsiz yani ücretsiz” verilen 1 milyon doz aşı için aracı firma Keymen A.Ş.’ye Devlet Malzeme Ofisi’si (DMO) tam 12 milyon dolar ödemişti.

Kılıçdaroğlu, bu bilgiyi verdikten sonra Bakan Koca ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şu soruyu yönetti:  Ücretsiz ithal edilen 1 milyon doz aşı her dozu 12 dolardan fatura edildi mi, edilmedi mi?”

RESMİ GÜMRÜK BELGESİ ORTAYA ÇIKTI

Aynı gün Kılıçdaroğlu’nun verdiği çarpıcı bilgileri doğrulayan resmi belgede de ortaya çıktı. Esenboğa Gümrük Müdürlüğü’nün 30 Aralık 2020 tarihinde düzenlediği beyannamede “1000000 Adet (UNIT)” ifadesinin karşısında 12 milyon dolar yazıyor ve devamında “12.000.000,00 USD bedelsizdir. Aracı” deniyordu.

KEYMEN, TÜRKİYE’DEN KOMİSYON ALIYOR

Bu bilgiler; Keymen A.Ş.’nin aracı kurum olarak, Türkiye Cumhuriyeti devletinden yüklü miktarda komisyon aldığını gözler önüne seriyordu.

CHP, Keymen A.Ş.’den bu masrafları kalem kalem açıklamasını isteyerek şu önemli sorunun altını çizdi: “İlk parti ödemeden 12 milyon dolar aldıysa toplamda 50-60 milyon dolar aracılık faaliyetinden para kazanmadığını nasıl iddia edebilirsiniz? Savcılık devreye girmeli.”

BAKAN BU KEZ “DİSTRİBÜTÖR” DEDİ, YİNE YALANLADI

Sağlık Bakanı Dr. Koca, gelişmeler üzerine bir açıklama yaptı. Başında “Aracı kurum yok” diyen Bakan bu kez “Keymen aracı değil, Çinli şirketin distribütörü” dedi. Ve yine kesin bir dille “Altını çiziyorum; hiçbir şekilde adacı firmaya bir kuruş verilmemiştir” diye Kılıçdaroğlu’nu yalanladı.

Ancak Keymen A.Ş. “1 milyon doz aşı Sinovac firmasının talebiyle, bedelsiz olarak şirketimize gönderilmiştir. Bu aşının karşılığı, bahsedilen tüm bu giderler (masraflar) için kullanılmıştır"  açıklaması yaptı. Böylelikle hem Keymen’in Bakan’ın söylediğinin aksine para aldığı ortaya çıkmış oldu. Hem de hibe edilen aşıyı, hükümetin DMO üzerinden yüksek miktarda para vererek Sinovac’tan doğrudan değil Keymen A.Ş.’den satın aldığı gün yüzüne çıktı.

BAKAN KILIÇDAROĞLU’NU SUÇLADI

Kılıçdaroğlu, hükümetin ısrarlı yalanlamalarına, elinde iddialarını kanıtlayan resmi belgeler olduğunu söyleyerek karşılık verdi.

“Aşı” tartışması ile ilgili son gelişme ise Cumartesi akşamı yaşandı.

Sağlık Bakanı Dr. Koca, “83 milyonun hakkı adına” gibi duygusal bir başlıkla yaptığı açıklamada özetle; uzun ticari sır niteliğindeki belgeleri ele geçirip ifşa ederek Kılıçdaroğlu’nu Türkiye’nin aşı programını riske atmakla suçladı.

ODATV YAYINLIYOR

Söz konusu süreçte yayınlanan 12 milyon dolarlık faturalara ise Odatv ulaştı. Belgelerde Keymen firmasına ödeme yapıldığı görülüyorken, söz konusu işlemlerin de 1 milyon doz hibe edilen aşı karşılığında yapıldığı anlaşılıyor.

İşte o belgeler:

YORUMLAR

  • 0 Yorum