Patronlar eleman eksikliğinden şikayetçi: Suriyeliler olmasa tekstil sektörü durur

Gençlerin masabaşı iş derdine düştükten sonra ara eleman sorununun her geçen gün artarak devam ettiğini söyleyen patronlar, asgari ücretten fazla paraya çalıştıracak eleman bulamıyor.

Patronlar eleman eksikliğinden şikayetçi: Suriyeliler olmasa tekstil sektörü durur
Editör: admin
29 Mayıs 2024 - 12:05

Türkiye’de bir yandan yaklaşık 3 milyon 214 bin kişi işsizken, diğer yandan nitelikli personel ve ara eleman bulunamaması üretimi tehdit ediyor.

Gençlerin gerek maaşları gerek çalışma saatleri nedeniyle tercih etmediği birçok iş kolunda şirketler, asgari ücretin 3 katına nitelikli eleman arıyor ama bulamıyor.

"Suriyeliler olmasa tekstil sektörü durma noktasına gelir"

Tekstil sektöründe faaliyet gösteren Ufuk Doyuran, gençlerin iş beğenmediğini söyleyerek, “Bana göre Türkiye’nin en büyük sorunlarından bir tanesi eleman eksikliği. Ne yazık ki vatandaşlarımız iş beğenmiyor. Bizler her türlü şartlarda ve işlerde çalıştık. Ancak gençlerimiz iş beğenmiyor ve kolay iş tercih ediyor.

Bu da tüm sektörleri etkiliyor. Bugün tekstil sektöründe Suriyeli vatandaşlarımız olmasa sektör durma noktasına gelir. 8 mağazası olan arkadaşım 4 mağazasını eleman sorunu nedeniyle kapattı. Bizler de personel sorununu çok ciddi şekilde yaşıyoruz.” dedi.

Turizm sektörü elemanları çekiyor

Türkiye’nin gastronomi ve sanayi alanında en önemli kentlerinden olan Adana’da da hem işletmeler hem de sanayi tesisleri eleman sıkıntısı yaşıyor.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte Türkiye’nin birçok ilinden insanlar, başta Antalya ve Muğla olmak üzere turizm bölgelerine çalışmaya gitti. Bu da kentteki birçok işletmenin daha fazla eleman sorunu yaşamasına neden oldu.

Sektör temsilcileri ise ara eleman sorununun meslek liseleri veya gençlerin küçük yaşta çıraklığa yönlendirilerek çözülebileceğini ifade ediyor.

“Yetiştirecek çırak bulamıyoruz”

Konuya ilişkin konuşan Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Niyazi Göger, vasıflı ve vasıfsız eleman bulamadıklarını belirterek, “Esnaflarımız kalifiye eleman bulmakta çok zorlanıyor. El becerisi ve bilgi birikimi gereken zanaatkarlar artık bulunmuyor. Bunun en önemli nedenlerinden birisi yetiştirecek çırak bulunmaması.

Eskiden meslek sahibi olmak altın bilezikti. O dönemde aileler çocuklarını meslek öğrensin diye yaz tatillerinde esnafların yanına gönderirdi. Okumayan çocukları zor işe gönderirdik ki eğer işi yapamazsa okula gitsin derdik.

Şimdi ki ailelerimiz maalesef çocuklarını yaz tatilinde tatile gönderiyorlar. Geri dönünce hem okulu okumuyorlar hem de meslek sahibi olmuyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Çocuklar ustaların yanına gitsin”

Çocukların yaz tatili döneminde işe gönderilmesi gerektiğini vurgulayan Göger, “Ailelerin bu konuya önem vermesi gerekiyor. Tatil dönemlerinde çocuklarını ustaların yanına göndersinler. Şu anda çocuklar park köşelerinde oturuyor ve orada zehir tacirleri kol geziyor.” diye konuştu.

“Ne çırak ne de usta bulamıyoruz”

Otomobil tamircisi Uğur Kahveci, “Kalfa ve çırak bulamıyoruz. Bizim kuzenimiz yanımızda çalışıyor ama başkalarını alınca işi bırakıyor. Ne çırak ne de usta bulamıyoruz. Eskiden ailemiz bizi ustanın yanına bırakırdı ama şu anda maalesef öyle bir şey yok.” ifadelerini kullandı.

“Vasıflı personel bulamıyoruz”

Cep telefonu tamiri yapan Ramazan Özdemir, “Gençlerimiz kolay para kazanmaya yöneliyor. Sosyal medyadan para kazanma yöntemleri tercih edildiği için şu anda vasıflı personel bulamıyoruz.” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum